O Alafuki

Jmenuji se Zuzana Blaštíková a na začátku covidové pandemie jsem, stejně jako mnoho dalších maminek, zůstala delší dobu zavřená doma s malým, velmi živým synem. Vždycky jsem byla hodně kreativní snílek, kterému je dobře ve své fantazii a dětský svět je mu blízký. Abychom to doma spolu všichni přežili se zdravým rozumem, začala jsem synovi připravovat speciální hry a bojovky, u kterých jsem zúročila výtvarné schopnosti i zálibu ve vymýšlení nejrůznějších příběhů. Uspořádala jsem synovi první indoorové podzimní Olympijské hry s disciplínami jako je volná baletní sestava na manželské posteli, nebo rychlostní plazení pod nábytkem. Jindy jsme zase po zšeřelém bytě lovili s baterkou uprchlé bubáčky pro zmateného kouzelníka Hrombáce. Za každou hrou byly hodiny vymýšlení a malování. Bylo mi proto líto je po zahrání jen tak uložit do šuplíku, kde už by asi navždy zůstaly. Začala jsem je nabízet známým, kteří byli často ve stejně vyčerpávající situaci. Totiž doma s menšími dětmi, pro které se snažili vymýšlet alespoň trochu smysluplný program.

Zážitkové bojovky měly mezi kamarády a jejich dětmi úspěch, jaký jsem nečekala. Neskutečně mě to nakoplo a dodalo sebevědomí k tomu, abych je zkusila nabídnout i cizím lidem. A to byl vlastně začátek ateliéru ALAFUKI, pod kterým dnes svoje hry vytvářím.

Od té doby tvořím autorské dětské bojovky a hry na doma i na ven, které nabízím ve formátu pdf k domácímu, školkovému i školnímu vyřádění dětí ve věku cca 4-10 let. Snažím se nabízet domyšlené originální materiály, které burcují představivost a k dětskému světu přistupují s pochopením, nadhledem, humorem a hravostí. V každé hře vytvářím malý fantazijní svět, kde se děti stávají hlavními hrdiny. Využívám úžasné magické myšlení vlastní dětem, díky kterému se malí hráči bez problémů vžijí do příběhů a rolí, které jim ve svých hrách nabízím. Ať už se vydávají na dobrodružnou cestu vesmírem za kusy rozbité rakety, zachraňují město coby superhrdinové před zákeřným padouchem, nebo pomáhají strašidlům vrátit se do světa bubáků, svojí roli berou naprosto vážně a hra je pro ně skutečným zážitkem.

Zážitkové bojovky obsahují úvodní pohádku, nebo dopis, který přiblíží téma a zápletku příběhu. Následně se hráči vydávají po jednotlivých stopách a plní nejrůznější úkoly, které je posouvají dále v ději. Známé domácí prostředí je najednou překvapivým místem, kde se z vysavače může stát strašlivá hučící příšera a z mrazáku ledová jeskyně, kde bydlí přátelský Yetti. U her venku se pak děti nechávají vést mapou a zkusí si třeba uvařit polévku z přírodnin pro hladové skřítky. Snažím se kombinovat zábavné i rozvíjející úkoly. Děti se tak během hry hýbají, zkouší nenáročné experimenty, luští, kreslí i přemýšlejí. Na konci je čeká medaile, pamětní list nebo zvláštní poděkování a můžou zažít radost z úspěchu a pomoci jiným. Učí se spolupracovat a používat svojí fantazii a kreativitu.

Do hry jsou aktivně zapojení i rodiče. Každá taková bojovka přece jen vyžaduje určitou přípravu, takže rodiče jsou mými spolupachateli. Podle jasných instrukcí a scénáře připraví příběh, kterým potom menší děti provází. Je na nich také případný závěrečný poklad a atmosféra, kterou hře dodají. Odměnou je jim kvalitně strávený čas s dětmi a skvělé společné zážitky. Věřím, že právě to patří ke šťastnému dětství, na které v dospělosti vzpomínáme. Alespoň pro mě jsou vzpomínky na venkovní bojovky s tátou, které nám o prázdninách připravoval, moc důležité a vím, že ve mně formovaly to, co nyní ve svých hrách předávám dál. A tak mě těší, když vidím, jak se náš pětiletý syn tajně plíží bytem a umisťuje svoje stopy a úkoly pro mě a manžela. Začal nám totiž dělat bojovky na oplátku také.

Po roce od svého vzniku mělo Alafuki za sebou přes 2500 prodaných her a já se stále těším na tvorbu dalších dobrodružství, kterých mám pořád plnou hlavu.

 Ještě před Alafuki jsem stihla ilustrovat dvě dětské knihy a jednu sbírku poezie, vytvořit několik knižních a časopiseckých obálek a festivalových plakátů. Stojím za výtvarným zpracováním projektu Fair trade do škol. Pravidelně tvořím výzdobu předsálí a dekorace pro pražský filmový Festival otrlého diváka, publikovala jsem několik komiksových povídek, vyrobila kostýmy pro znělku kina Aero a jedno divadelní představení. Také se amatérsky věnuji speciálním filmovým efektům a vytvářím žánrové doplňky a dekorace.

 

Zpět do obchodu